En ny erfarenhet

Tvära svängar, från toppen av höga berg förra veckan till crossfit tävling idag. Vad är bäst? Frisk luft eller konstgräs och tunga vikter? Idag var det dags för en ny upplevelse i form av crossfit tävling med seriösa crossfittare. Jag tränar inte crossfit. Inte ens i närheten. Jag går två gånger i veckan på något som kallas för xtreme, en slags variant av crossfit, styrka, tävling fusion. Kul tycker jag. Vansinningt jobbigt och tävling i all vänskaplighet. Det är mindre gymnastiska inslag och något mindre skaderisk. Framför allt så är det trevligt och svettigt. För ett tag sedan fick en vän och jag nys på att vår klubb skulle anordna en crossfit tävling och vi tänkte att det var en toppenide att anmäla oss.Eftersom det var vår klubb som var organisatörer så trodde ju i alla fall jag att många av mina vänner skulle ta tillfället i akt och köra. Jag trodde fel. Glad i hågen knallade jag innanför dörrarna vid 7 i morse. Där trodde jag att jag skulle stöta på mina medelålders bekanta i träningskläder. Men icke. Medelåldern var ca 27, kädseln var aningen lätt och de gråa håren gick inte att finna ens med förstoringsglas. Spännande. Inte så många likasinnade men desto fler seriösa crossfittande 20åringar med minimala shorts och maffiga axlar. Det var ju bara att bita ihop och köra.

Efter genomgång, ombyte, vattendrickning och allmän uppstressning så var det dags. Vi körde på, svettades, kämpade, skuttade, lyfte, hasade, tryckte på och gjorde det vi kunde. Svettigt var det och de äldre damerna belv aning stressade och kunde inte riktigt hitta tävlingsandan. Efter en lång dag och många kilon över våra huvuden var det äntligen slut. Vi gjorde en hyfsad insats för att inte vara crossfittare. Kommer vi göra det igen? Vet inte riktigt? Det var ju lite läskigt med så mycket publik som tittade på varje litet steg, varje litet kilo som skulle lyftas, varje liten boll som skulle kastas. Det var mer än läskigt att ha en egen domare som stod väldigt nära och myndigt skrek no rep när 16 kg kettelbell inte blev tillräckligt rak ovanför huvudet. Det var stressigt, jobbigt och hetsigt. Kanske jag borde träna lite riktig crossfit innan nästa tävling? Och det vore ju toppen om det fanns en masters division nästa gång.

Så här allvarliga var vi:

IMG_8686

IMG_8741

IMG_8972

IMG_9038

IMG_9060IMG_8997

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s